Blog yazısı yazmanın getireceği 10 fayda

Hemen her işletmenin, her projenin, fikrin ya da markanın birer web sitesi var ve bu sitelerin her birinde onlarca, belki de yüzlerce blog yazısı var; sayıları da gün geçtikçe, sürekli olarak artıyor. Peki neden herkes blog yazıları yazıyor ve bu yazılar işinize ne gibi faydalar sağlıyor? Blog yazılarıyla neleri harekete veya hayata geçirebilirsiniz? Ve en önemlisi sizin de blog yazıları yazmanız gerekiyor mu? Cevabını şimdiden verelim, evet! İşte blog yazısı yazmak için bazı önemli nedenler.

Blog yazısı yazmak veya yazmamak, işte bütün mesele bu!

Son istatistikler, sürekli blog yazısı yazan site sahiplerinin, bunu yapmayanlara göre %126 daha fazla olası satış elde edeceğini gösteriyor. Kaynak – Neil Patel

Hemen herkesin amacının potansiyel müşterileri kendi ürün ve hizmetlerine doğru çekmek olduğu günümüzde, blog yazıları önemli bir faktör ve araç haline geldi. Çünkü daha nitelikli potansiyel müşteriler oluşturabilmenizi sağlayabiliyorlar.

Hedef kitlenizle ilgili ve onlar için faydalı içerik sunarken bir taraftan da marka bilinirliği oluşturmanın en etkili yollarından biri tutarlı, yani sürekli ve düzenli olarak blog yazıları yazmaktır.

İşte bir blog yazısı ile neler yapabileceğinize dair ipuçları ve blog yazısı yazmanın temel faydaları:

1 – İşletmenizin hayatta olduğuna ilişkin işaret verebilirsiniz

Düzenli olarak blog yazısı yazmak, potansiyel müşterilerinize işletmenizin canlı ve hayatta olduğuna ilişkin bir işaret verir.

Ürünlerinizi ve/veya hizmetlerinizi tanıtmak, sıkça sorulan sorulara cevap vermek, devam eden veya gelecek etkinliklerden bahsetmek, çeşitli bilgi ve deneyimleri paylaşmak gibi bir çok amaca hizmet edebilen blog yazıları, site ziyaretçilerini olası alıcılara dönüştürmek için sizlere önemli bir fırsat sunar.

Blog yazısı olmayan bir işletme ise adeta yaşayan bir ölü gibidir. Ürün ve/veya hizmetlerinden, yeniliklerinden bahsetmeyen bir firmanın potansiyel müşterilerini etkilemesi sizce ne kadar olasıdır?

2 – Bir konuyu derinlemesine işleyebilirsiniz

Site ziyaretçinizin bir konuda araştırma yaptığını ve arama sonuçlarında yazmış olduğunuz bir blog yazısına denk geldiğini varsayalım. Onu işte bu blog yazısı sayesinde sitenize çektiniz ve şimdi kendisinin konuda hakkında bilgi edinmesini sağlıyorsunuz.

Yazınız tamamen özgün ise, diğer bir deyişle bir başka siteden veya kaynaktan kopyalanmamış ise, hele de konuyu bütünüyle ve derinlemesine inceleyen dört dörtlük, uzun bir yazı ise, bu yazı hem arama motorlarının gözünden kaçmayacaktır, hem de konuyu tüm yönleriyle incelemek isteyen ziyaretçinizi fazlasıyla memnun edecektir.

O konu hakkında okuyucusuna her düzeyde bilgi veren, çeşitli görsel ve videolarla bu anlatımı destekleyen, verilen bu bilgileri çeşitli deneyimler ışığında yorumlayan, bu bilgilerin çeşitli veri ve grafiklerle daha da iyi anlaşılmasını sağlayan, konu hakkında dış kaynaklara gönderme yapan, kısacası potansiyel müşterinizin memnun olması için üzerinde düşünülmüş ve çalışılmış bir blog yazısı, sitenize sürekli olarak bir trafik getirecek ve dolayısıyla potansiyel müşterilerinizin sayısını arttıracaktır.

3 – Sosyal ağlarda söyleyecek sözünüz olur

Sosyal medyanın iş dünyasındaki önemi ışık hızında artıyor. Sosyal medya sitelerine giderek daha fazla insanın ve firmanın katılması ve düzenli ve verimli bir şekilde kullanılmasıyla, sosyal medya endüstrisi önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek.

Yazmış olduğunuz bu nitelikli blog makalelerini sosyal ağlarda paylaşmanız ve varlığınızı ve de ağırlığınızı hissettirmeniz, her bakımdan bulunmaz bir fırsattır.

Sosyal medya hesapları açık olup da nitelikli blog yazıları üretmeyen ve dolayısıyla paylaşım yapamayan o kadar çok işletme var ki! Neden blog yazıları yazmak ve onları sosyal medyada paylaşmak sayesinde rakiplerinizi geçmeyesiniz?

4 – SEO’unuzu güçlendirebilirsiniz ve sitenize organik trafik çekebilirsiniz 

Öncelikle “SEO nedir?” sorusuna yanıt vereyim. SEO, arama motoru optimizasyonu sözcüklerinin İngilizce karşılığı olan search engine optimization’ın başharfleridir. Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının arama sonuçları sıralamasında başlarda yeralabilmek için yapılması gereken çalışmaları kapsar. Arama motoru optimizasyonuna uygun olarak yazılmış yazılar, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara gelebilmek için belirli kurallara uygun olarak yazılmış olan yazılardır. 

Blog yazıları bir bakıma arama motorlarına yazınızı indekslemesi için verdiğiniz bir nedendir. Arama motoru sitenizi ziyaret eder, yeni bir yazı yayınlandığını keşfeder, yazınızı okur, indeksler ve kendi arama sonuçlarında göstermek üzere gerekli bilgileri edinir. Arama sonuçlarında yazınızın yer alması ve ziyaretçinin arama sonuçlarında gösterilen sayfanızın linkine tıklayarak sitenize veya bloğunuza gelmesine organik trafik denir.

Bu trafik, yani sitenize gelen ziyaretçiler, sizi yazdığınız içerik sayesinde bulan, yeni potansiyel müşterilerdir. Bu organik trafik sayesinde tanınma, bulunma ve satış olasılığınızı arttırabilirsiniz. Sürekli ve düzenli olarak blog yazıları yazmak her ne kadar kolay olmasa da başlı başına bir yatırımdır ve zaman içinde çok pozitif sonuçları olacaktır.

Organik trafik nedir?
Organik trafik, bir arama motorunun organik arama sonuçlarından bir web sitesine yapılan ziyaretleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Organik trafik, ücretli reklamların oluşturduğu ziyaretleri tanımlayan ücretli trafiğin tam tersidir. Ayrıca organik olarak kabul edilen ziyaretçiler, başka bir web sitesi tarafından “yönlendirilen” ziyaretçiler değil, aksine Google veya Bing gibi bir arama motorunu kullandıktan sonra web sitenizi bulan ziyaretçilerdir. Yani özetle reklamlardan veya başka sitelerden gelen trafik, organik trafik değildir.

5 – Potansiyel ve mevcut müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz

Bir blog potansiyel ve mevcut müşterilerinizle ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur. Onlarla geliştireceğiniz bu birebir ilişki, müşterilerinizin tam da beklediği şeydir.

Kolay okunan ve empati yapabilen bir blog yazısı, müşterilerinizde, sanki gerçek biriyle sohbet ediyormuş gibi bir his uyandırır. Böyle bir yazı onları işletmenize kazandırmanıza yardımcı olacaktır ve rakiplerinizi geçmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca onları yazınız hakkında yorum yapmaya, geribildirimde bulunmaya teşvik ederseniz ilişkinizi daha da kuvvetlendirirsiniz. Unutmamak gerekir ki, dijital dünyanın sağlayacağı en büyük katkılardan biri, işletmeler ve müşterilerin birbiriyle bağlantı kurabilmesi için bir alan sağlamasıdır ve bunun temelinde işletmelerin ürettiği içerik yeralmaktadır.

6 – Potansiyel müşterilerinizi eğitebilirsiniz

Sitenizi veya bloğunuzu ziyaret eden bir potansiyel müşterinin ürün veya hizmetinize ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aradığını bulamamış ise artık şansınız kalmamıştır; siteyi terkedip gidecektir.

Alıcı, alımında karar verene kadar bir yolculuk yapar ve sizin öncelikle alıcının bu yolculuğu boyunca talep oluşturmanız gerekir.

Bu talebi oluşturmanın çeşitli yolları vardır:

  • Soğuk arama: Bir satış araması türüdür; aranan kişi, telefon konuşması öncesinde sizi ve hizmetinizi bilmez, arayan kişi karşı tarafın ilgisini çekmeye, ondan randevu almaya ve benzeri şekillerde onu etkilemeye ve kazanmaya çalışır.
  • Tanıtım kampanyaları
  • Etkinlikler
  • Potansiyel müşterileri faydalı bilgilerle eğitme

Şimdi, yukarıdaki yöntemlerden son sırada olanını, yani “Potansiyel müşterileri faydalı bilgilerler eğitme” üzerinde duralım.

Bir zamanlar, insanlar bir satış elemanını işyerine veya evine davet eder, ona ikramlarda bulunur ve ürün tanıtımlarını dinlerlerdi. Bugün ise satış elemanları, hepimizin ev veya işyerimizin kapısında görmek istediği neredeyse son kişi haline geldi.

İnsanların bugün alışveriş yapma şekli büyük ölçüde değişti ve bunu anlamak sizin de başarılı bir çevrimiçi varlığa ulaşmanızdaki, internetin nimetlerinden faydalanmanızdaki en temel etken. 

Müşteriniz için alışveriş, ister fiziksel, isterse dijital bir mağazanız olsun, önce internette başlıyor. Onlar sizden alışveriş yapmadan, ya da sizden bir hizmet talebinde bulunmadan önce sitenizi inceliyor, Hakkımızda sayfanızı, blogunuzu okuyor, her konuda detaylı bilgi edinmek istiyorlar.

İşte bu noktada blog yazılarınız, müşterilerinizi kazanmak, onları elde tutmak ve memnun etmek için en büyük fırsat haline geliyor. Çünkü işletme blogunuz, müşterilerinize markanızı, kim olduğunuzu ve sizi neden seçmeleri gerektiğini göstermekte çok etkili olabiliyor.

Tek veya bir dizi yazıyla bir konuyu başından sonuna inceleyebilir, sağlıklı bir alım yapılabilmesi için müşterinin bilmesi gerekenleri sunabilir, alım öncesi ve sonrasında kendisini ne gibi şartların beklediğinden bahsedebilir, diğer müşterilerin beklenti ve deneyimlerinden bahsedebilir ve benzeri tekniklerle alıcınızı eğitebilirsiniz. Doyurucu bir bilgi ile müşterinizin alım yapmasını kolaylaştırırsınız.

7 – PR haberlerinizi duyurabilirsiniz (Ürün lansmanları, yaklaşan etkinlikler vs.)

Blogunuzda işletmenizin her türlü halkla ilişkiler haberini duyurabilirsiniz. Örnek olarak,

  • Piyasaya yeni süreceğiniz ürünlerden,
  • Düzenleyeceğiniz seminer, kongre vb. etkinliklerden,
  • Katılacağınız fuarlardan,
  • Çıkartmış olduğu yayınlardan,
  • Yayına giren reklamlarınızdan,
  • Sosyal sorumluluk projelerinizden

bahsedebilir, bunlardan çeşitli örnekler verebilirsiniz. Böylelikle bir yandan kamu yararını gözetirken, bir yandan da işletmenizin itibar yönetimini sağlamış olursunuz.

8 – Potansiyel müşteri (lead) üretebilirsiniz

Potansiyel müşterilerimi nasıl arttırabilirim sorusuna verilebilecek ilk cevap bir blog başlatmak olacaktır.

Tabii ki düzenli olarak yazmak, onları paylaşarak tanıtımlarını yapmak da gerekir.

Yazılarınızın sayısı arttıkça, arama motorlarında gösterildiğiniz anahtar sözcüklerin sayısı da artacaktır.

Kaliteli yazılar hem arama motorlarının hem de ziyaretçilerin ilgisini çekecektir.

9 – Paylaşım fırsatları yaratabilirsiniz

Blog yazmanın en önemli faydalarından biri, yazınızın paylaşılabilir hale gelebilmesidir. Yazınız artık yayındadır ve tüm dünyaya açıktır. Böylece başkalarının yazınıza link verebilmesi için bir fırsat yaratmış olursunuz.

Başkalarının yazınızı paylaşması ise, blogunuza önemli bir trafik çekme ve üstel bir pazar büyümesi potansiyelini yaratır.

Ziyaretçileriniz var olan çok sayıdaki paylaşım platformunda, blogun bağlantısını (URL adresini) paylaşabilir, tweet atabilir veya bunu bir arkadaşına e-posta ile gönderebilir. Bu, serbest pazarlamanın özüdür. Ziyaretçileriniz yaptıkları paylaşımlarla sizin pazarlamanızı yaparlar. Sitenize trafik gelir, potansiyel müşteri sayınızı arttırırsınız. Kazançlı olan siz olursunuz.

10 – Sitenizdeki ilgili içeriklere link verebilirsiniz

Yazınızda belirli bir konuyu işlerken, bir ürün veya hizmeti tanıtırken, sitenizde yer alan ve o konuyla ilgili olan diğer yazılara veya sayfalara link vermeniz gerekebilir. Böylelikle ziyaretçiniz sitenizin bambaşka bir bölümünü keşfedebilir, daha detaylı bilgi alabilir. Bunu yapmak site içindeki yazıları veya sayfaları birbirine mantıksal ve bağlamsal olarak bağlayacaktır. Bu “destekleyici” sayfalara verilen link, onlardan da yazmış olduğunuz yazıya gelen link, site içinde içeriksel bir organizasyonun, bir kurgunun var olduğunu gösterir. Zaten webin en temel özelliği, bu linkler üzerinden istediğiniz bilgiye hızlıca ulaşma imkanı yaratmasıdır. Neden yazmış olduğunuz bir başka yazıyı ön plana çıkarmayıp arkalarda saklayasınız ki? O yazı için emek verdiniz, o yazı her anlamda değerli ve ziyaretçiyle buluşturulması gerekiyor.

Ayrıca, arama motorları dikkate alındığında, bir sayfaya link verilmesi, o sayfanın önemini arttıran bir etki yaratır. Arama motorları verilen link sayılarına bakar, ölçer ve değerlendirir. Bir site içinde bir sayfaya, başka sayfalardan ne kadar çok link verilmişse link verilen sayfa o kadar değerlidir. Arama motorlarının arama sonuçları sıralamasında kullandığı yüzlerce faktörden biri de işte o sayfaya verilen link sayısıdır. Benzer şekilde site içindeki bir sayfaya başka sitelerden verilen linkler de çok önemlidir.

Yazar: Volkan Varol – Ajansburada

 

Sonuç

Potansiyel müşteri sayınızı arttırmak için nitelikli, kaliteli yazılar yazmak önemlidir. Üzerinde iyi düşünülmüş, tüketicisini bilgilendiren, arama motorlarının istediği şekilde düzenlenmiş ve düzenli olarak yazılıp paylaşılan yazılar sitelere sürekli olarak trafik çekiyor ve satış getiriyor. Unutmayın! Bloglarınızda içerik yayınlamak, web sitenize ve sosyal medya ağlarınıza trafik getirmenizi sağlar.

Siz de düzenli blog yazıları yazdırmak ve bunları sosyal medyada paylaşılmasını istiyorsanız Ajansburada ile temasa geçebilirsiniz.

0535 772 27 32
0242 316 25 24