Katalog Tasarımı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Katalog Tasarımı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kataloglar, birçok şirket için piyasadaki en etkili satış araçlarından biridir ve ürün ve hizmetleri tanıtmak için çok güçlü bir yoldur. Hâtta, dijital dünyadaki bir çok ilerlemeye rağmen, denilebilir ki, basılı katalog dünyanın en iyi satış araçlarından biri olmaya devam etmektedir.

Basılı katalogların bir çok avantajı vardır:

  • Markanızı sürekli gözönünde tutabilme
  • Her yaştan kullanıcı için kullanım kolaylığı
  • Kolay okunabilirlik
  • Hızlı ürün arayabilme
  • Firmanın marka imajını güçlendirme ve gösterme

Basılı kataloğun amacı, bir dizi mevcut mal veya hizmetin tüketici tarafından olabildiğince çabuk sürede anlaşılması ve ürünlerin takdir edilmesidir.

Hepimiz biliriz ki bazı kataloglara uzun uzun, keyifle bakılırken, bazıları da hızlıca çöp kutusuna atılırlar. Peki kataloglar arasındaki fark nedir? Bazılarını diğerlerinden daha önemli yapan nedir? Sizin kataloğunuzun da çöpe gitmesini engellemek için neler yapmak gerekir?

Katalog Tasarımı Önemlidir!

Katalog, marka bilinirliğini tanımlamak ve güçlendirmek için kullanılan bir araç olan logo veya kartvizite benzer. Pazarlama uzmanları ve tasarımcılar bir katalogun tasarımının ne kadar emek istediğini ve iyi bir kataloğun satış açısından ne kadar fark yaratabileceğini bilirler.

Müşterinin dikkatini çeken ve “İçinde bana uygun ne var?” sorusunu cevaplayan katalog tasarımları muhtemelen daha yüksek satış hacmine yol açacaktır.

Peki etkili bir katalog tasarım süreci nasıl olmalıdır? Katalog tasarımcısından neler bekleyebilirsiniz? Süreci kolaylaştırmak için sizin neler yapmanız gerekir?

Ürün bilgilerini toplama

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, katalogda yer almasını istediğiniz tüm ürünlerin bir listesini yapmaktır. Bunu önceden yapmak önemlidir, çünkü tasarım sürecinde bir şey unuttuğunuzu fark ederseniz, düzeltilmesi zaman ve paraya mal olacaktır.

Ürün metinleri

Ya ajansınızın, ya şirketinizden birilerinin ya da üçüncü bir şahsın, katalogdaki her bir ürünün açıklamalarını yazması gerekir. Satış yapmak söz konusu olduğunda bu metinlerin önemi büyüktür, çünkü tümden bir fark yaratabilir.

Tasarım seçimi

Sürecin başında kataloğun genel görünümünü ve tarzını belirlemek gerekir. Tasarımın, hem markayı hem de işinizi yansıtması gerekir. Her şirketin kendine özel, kendi hedef kitlesine göre ihtiyaçları olacaktır.

Yerleşim

Kataloğun düzeni yani bir başka deyişle yerleşimi, kataloğun başarısı konusunda oldukça önemlidir. Ürünlerin kataloğa nasıl yerleştirildiği, söz konusu ürünlerin satışları konusunda büyük bir fark yaratabilir. Mümkün olan en iyi müşteri memnuniyetini elde etmek için katalog göz ile kolayca taranabilmeli, yani akıcı olmalıdır.

Tasarım

İyi bir tasarım için yüksek kaliteli ürün fotoğraflarına, kapakta kullanılacak yine yüksek kaliteli bir görsele ve daha genel arka plan görsellerine ihtiyacınız olacak. Elinizde bunlar yoksa, bunların ya siz ya da ajans tarafından üretilmesi gerekecektir. İşletmenizi ve ürünlerinizi mümkün olan en iyi ışık altında gösterecek görselleri seçmeye yeterli zamanı ayırmak önemlidir.

Prova

Biten katalog çalışmanızı matbaaya veya yazıcıya göndermeden, web sitenize koymadan veya müşterilerinize e-posta yoluyla göndermeye başlamadan önce son halini dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz gerekecektir.

Küçük hataları gözden kaçırmak gerçekten kolay olabilir, bu nedenle, imzalamadan önce kataloğu mümkün olduğunca çok kez kontrol etmenizde fayda olacaktır. Bir prova baskısı, tüm kreatif çalışmaların ve tasarım öğelerinin mümkün olan en kısa sürede onaylanmasını sağlamak için faydalı ve kaçınılmazdır.

Ajansburada, Antalya katalog tasarımı konusunda 14 yıla varan tecrübesiyle uzmanlaşmıştır. Antalya katalog, Antalya katalog baskı, Antalya katalog tasarım ve Antalya katalog matbaa konularında sizlere profesyonel çözümler üretiyoruz.

Katalog tasarımı ve baskı ihtiyaçlarınız için bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaşKatalog, broşür, logo, kurumsal kimlik, web sitesi... Teklif Al