Kartvizitler neden hala önemini koruyor?

Bugün iş dünyasında yaptığımız her şey neredeyse tamamıyla dijital: e-posta göndermek, sözleşme imzalamak, toplantılara katılmak, hatta iletişim ağı kurmak. Ancak dijitalin, klasik kartvizitlerin yerini alabilmesi yakınlarda olabilecek bir şey değil gibi görünüyor. Kartvizitlerin neden hala önemli olduğunu ve neden cebinizde her zaman bir kartvizit olmasının önemli olduğuna dair size 5 neden sayalım:

1. Kişisel Bilgileri Dijital Olarak Takas Etme Kişiliksiz ve İtici Bir Şeydir

Bir firma sahibi ya da çalışanısınız diyelim. İşiniz gereği insanlarla gerek yüzyüze gerekse dijital ortamlar üzerinde iletişime geçiyorsunuz ve bir iletişim ağı oluşturuyorsunuz. Tabii aslında bir iletişim ağı kurmak demek, o ağa gerçek kişileri eklemek demektir, yoksa tanımadığınız kişileri sosyal ağınıza katmak veya eposta adreslerini bulup rehberinize eklemek değil. Tabii ki kısa mesaj, eposta veya sosyal ağlar aracılığı ile kişisel bilgi değişimi yaparak ağınıza yeni kişiler ekleyebilirsiniz ama bu karşı taraf açısından pek de çekici olmayacak, hatta kimileri için son derece itici olacaktır.

Hatta şöyle bir senaryo düşünelim: İki kişi biraraya gelmiş ancak görüşme sırasında her iki kişi de dikkatlerini tamamen telefonlarına vermiş olsun. Her iki kişide de bu karşılaşma, önemli bir anı oluşturamayacaktır. Kişiler biraraya geldikleri kişinin kartvizit bilgilerini mobil cihazlarına görüşmeden sonra da aktarabilirlerdi, ancak bunu yapmayarak o sıcak temasın avantajını yitirmiş oldular.

Özetle gerçek ve kalıcı ilişkileri başlatan şey, yine gerçek bir göz teması ve sıcak bir sohbettir.

Etkili bir iletişim sanal değil de gerçek bir bağlantı kurmayı gerektirir. Bunu çevrimiçi olarak yapmanın yolları olsa da hiçbir şey kişisel, yüzyüze etkileşimin yerini alamaz. Kartvizitler ise bu yüzyüze etkileşimleri güçlendirebilen önemli araçlardır. Güzel ve yaratıcı bir kartvizitiniz iletişim kurduğunuz kişide olumlu izler bırakacaktır.

2. Kartvizit taşımak işinizi ciddiye aldığınızın kanıtıdır.

Hepimizin başına geliyordur. Karşılaştığınız bir kişiden kartvizitini rica edersiniz ve aldığınız bu kartviziti ofisinize götürür ve bir şekilde saklarsınız. Kartvizit alamadığınızda ise az da olsa mutsuz olursunuz ve yine de karşınızdaki kişinin telefon numarasını alarak iletişimde kalmaya çalışırsınız.

Görüşme sırasında kartvizit verebilmek işinizi ne kadar ciddiye aldığınızın, profesyonelliğinizin ve yaptığınız hazırlığın bir kanıtıdır. Hele o kartvizit bir de şık, güzel ve benzersiz olarak tasarlanmış ise. Bu, müşterilerinizin ve diğer profesyonellerin hemen dikkatini çekecek ve takdir görecektir.

Unutmayın ki ilk izlenim önemlidir ve kartvizit bu ilk izlenimde önemli bir araçtır.

3. Kartvizitler adeta işinizin ve sizin varlığınızı ispatlar.

Kartvizit üzerinde yer alan tüm bilgiler, firmanızın ve sizin o firmadaki varlığınızı ispat eder niteliktedir.

Firmanın adı, logosu, adres ve iletişim bilgileri hakkında güncel bilgilere ulaşmak karşınızdaki kişilerde güven yaratacaktır.

Ayrıca firmadaki konumunuza ilişkin bir bilgi de varsa, karşınızdaki kişi firmanızdaki doğru kişi ile görüşüp görüşmediğinden de emin olacaktır ki bu da profesyonelliğin bir gereğidir.

4. Ucuzdur, taşınabilirdir, kolay dağıtılabilirdir.

Kartvizitler genellikle ucuzdur ve kolayca üretilebilen, hafif malzemelerdir, dolayısıyla kolayca taşınabilirler. Bu yüzden kartvizit taşımamak ve görüşme sırasında kartvizitinizi verememeniz karşınızdaki kişide olumsuz bir etki yaratacaktır.

Kartvizitler boyut ve ağırlıkları ile de her türlü pazarlama materyaline iliştirilerek de kullanılabilirler. Dolayısıyla gerek doğrudan gerekse dolaylı olarak kolayca dağıtılabilirler.

5. Marka kimliğinizi oluşturur ve güçlendirir.

Kartvizitler marka kimliğinizin önemli bir parçasıdır.

Firmanız yeni ise kartvizitiniz bu kimliği iletmekte önemli bir görev görür. Görüştüğünüz kişi firmanızı tanıma fırsatı bulur ve ilk izlenimini edinir.

Firmanız yeni değilse kartvizitiniz marka kimliğinizi güçlendirir. Kurumsal kimliğinizle uyumlu ve tutarlı bir şekilde tasarlanmış, güzel bir kartvizit, karşınızdaki kişide gerek firmanız gerek kendiniz hakkında olumlu izlenimler yaratmaktaki etkisini sürdürecektir.

Bir kartvizit güçlü bir pazarlama silahı olabilir. Bir kartvizite sahip olmak, bir firmanın müşterilerini çekebileceği birçok yöntemden biridir.

Kartvizit küçük bir kağıt parçası olabilir, ancak iş dünyasında herkesin söyleyebileceği en kişisel ve en etkili ifadelerden biridir.

Kartvizit tasarım ve baskı ihtiyaçlarınız için Ajansburada ile iletişime geçebilirsiniz.


Katalog, broşür, logo, kurumsal kimlik, web sitesi... Teklif Al