Alan adı kayıt ve yenileme hakkında bilmeniz gerekenler

Alan adımın süresi doluyor! Ne olacak şimdi?

Alan adı kayıt ve yenileme hakkında bilmeniz gerekenler

Alan adınızı yenilemeyi unuttunuz, ya da sizin adınıza alan adını alan firma yenileme hakkında size zamanında haber vermedi. Sıkça karşılaşılan bu durumlara düşmemeniz için alan adı kayıt ve yenileme işlemleri hakkında bilmeniz gereken bazı önemli noktaları sizler için derledik. Örnek olarak .com uzantılı alan adlarını ele alıyoruz; diğer uzantılar için de benzer prosedürlerin geçerli olduğunu hatırlatalım.

.com Alan Adı Uzantısı

En çok tercih edilen ve en üst seviyeli alan adı uzantısıdır. Ticari faaliyet gösteren firmalar tarafından kullanımı düşünülmüşse de günümüzde herkes tarafından tercih edilen ve kullanılan bir alan adı uzantısı haline gelmiştir.

Alan adının uzunluğu; en az 3, en fazla 63 karakter uzunluğunda olabilir. Alfanümerik karakterler ve “-” karakteri kullanılabilir. Türkçe karakter kullanılamaz. Alan adı sadece alfanümerik karakterlerle başlayabilir.

ICANN

Alan adı işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir.

Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler.

Alan Adı Yenileme

Alan adları, kayıt sürelerinin bitimini takiben tüm yönetim haklarını kaybederler. Kayıt süresi dolan alan adları üzerinde kontak bilgisi düzenleme, DNS değişikliği gibi alan adları için hayati öneme sahip hiçbir moderasyon YÜRÜTÜLEMEZ. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en ideal olan alan adını süre bitiminden önce uzatmaktır.

Alan adlarının hak sahipliğinin tamamen kaybolması ise 80 günlük sürecin sonunda gerçekleşmektedir.

Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir alan adı üzerindeki sahipliğin kaybolması ve ilgili alan adının boşa düşmesi durumunda alan adı, uzantı politikasına uygun olarak herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydettirilebilir.

Alan Adı Transferi

Alan adı transfer edildiğinde, süresi otomatik olarak 1 sene uzar. Transfer işleminin başlatılabilmesi için alan adının kilitli olmaması gerekmektedir. Transfer işlemi başlatıldıktan sonra alan adının yönetici bilgilerinde bulanan e-posta adresine onay iletisi gönderilir. Transfer işleminin devam edebilmesi için bu iletinin onaylanması gerekmektedir. İleti onaylandıktan sonra bu sefer eski kayıt firmasından transfer işleminin durdurulabilmesi için bir ileti gönderilir.

Yaşam Ömrü

.com alan adı uzantısına sahip alan adlarının yaşam ömürleri şu şekildedir:

Aktif [Active]
1 – 10 Yıl

Bu süre içinde istediğiniz zaman yenileme yapabilirsiniz. Bu alan adları bitiş tarihinden önce mutlaka yenilenmelidir.

Askıda [On Hold Period]
30 Gün

Alan adının kayıt süresi bitmiştir. Başka bir deyişle kayıt süresinin dolması ile birlikte alan adı ilk olarak on-hold durumuna geçer.

Bu sürece girmiş alan adlarının whois sorgusu sonucunda görüntülenebilen status ekranında “registrar-hold” ibaresi yer alır.

Kayıt firmaları tarafından askıya alınırlar, durdurulabilir ya da park edilebilirler. Bu süre içinde standart fiyatlarla yenilenebilirler.

Rehinde [Redemption Period]
40 Gün

Bu periyot, alan adı sahibine alan adını uzatması için bir son şans tanımak için ICANN tarafından oluşturulmuş periyottur. Alan adının aktif yaşam ömrü bitmiş ve rehin duruma geçmiştir. Bu aşamada tekrardan aktif hale geçirilmesi için ceza bedelinin ve 1 yıllık yenileme bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

Silinme Periyodu [Pending Delete Period]
5 Gün

Redemption yani rehin döneminden sonra başlayan 5 günlük periyottur. Alan adı artık silinme periyodundadır.

Bu dönemde alan adı sahibinin alan adını geri alma hakkı yoktur. Süreç sonunda alan adı tamamen silinir ve yeni kayıt için uygun hale gelir. Bu süre sonunda alan adı yeniden satın alınabilir olacaktır.

Bu gönderiyi paylaşKatalog, broşür, logo, kurumsal kimlik, web sitesi... Teklif Al