İyi Bir Katalog Tasarımı Kapaktan Başlar

Katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Ancak tüketici açısından bakıldığında, kataloğun kapağı son derece önemli, çünkü etkileyici ve detaylıca düşünülmüş bir kapak tüketiciyi kataloğu incelemeye ikna ediyor. Bu yazımızda iyi bir katalog kapağı tasarımının neden önemli olduğundan bahsediyoruz.

Kapak, bir katalogda ilk izlenimi veren şeydir ve kataloğun içindekilerini yansıtır. Bu nedenle iyi tasarlanmış bir kapak, potansiyel müşterilerinizi kataloğunuzun içeriğini incelemeye teşvik edecektir. Katalog, onu ancak okuyucularını ikna etmeniz durumunda etkili bir pazarlama yöntemi haline gelir. Bunun için de tek yol kitlenizi çekebilecek bir kapak tasarlamaktır.

Kapak açık ve anlaşılır olmalıdır. İlk bakışta şirketinizin adı kolay okunmalıdır. Adınız, tanınmayacak şekilde süslü püslü olmamalıdır. Etkin tarihlerinizin de bulunması kolay olmalıdır. Müşterilerinizin sizinle nasıl iletişime geçecekleri de önemlidir, bunun için uygun bir yere telefon numaranız ve web adresiniz de eklenebilir.

Basılı bir katalog, ürününüzü satmanın yollarından biridir. Ancak katalog kapağınız okuyucuyu harekete geçirmelidir. “12. sayfaya bakınız” veya “bugün bir bayimizi arayın” gibi ifadeler satın alma sürecini hızlandıracaktır.

Promosyonunuz veya vaadleriniz kapakta olmalıdır. Özel indirim, ücretsiz gönderim veya ürün garantisi kapak üzerinde kısaca belirtilmelidir. Okuyucunun kataloğun içine bakmasını beklememek gerekir. Çünkü o kadar ileri gitmeyebilirler ve sunduğunuz fırsatı kaçırabilirler. Bu yüzden teklifi kapağa koymakta fayda vardır.

Kapak fotoğrafı için mümkün olan en iyi fotoğrafı seçmek gerekir. Müşterinizin çoğunun bildiği ve istediği bir ürün seçmek faydalı olacaktır. Bunun hemen yanında, sayfa numarasını da belirtmek iyi olur; böylece okuyucunun kataloğu açması teşvik edilmiş olur.

Kapak tasarımınız marka kimliğiniz ile ve dolayısıyla diğer pazarlama malzemelerinizle tutarlı olmalıdır. Örneğin, işiniz daha gelenekselse, günlük trendlere uygun bir tasarım kataloğunuz için uygun olmayacaktır. Katalog, ancak marka kimliğinize sadık kaldığınızda güvenilirliğinizi arttıran bir şeydir.

Kapağı tüketicinin bakış açısı ile düzenlemek gerekir. Kapağınızın genel mesajını düşündüğünüzde, tüketicinin ondan alacağı şeyi düşünmek gerekir.

  • İşinizin neyle ilgili olduğunu anlayacaklar mı?
  • Sunmanız gereken şey onlar için yeteri kadar anlaşılır mı?

Potansiyel müşterinizin bakış açısından bakarak kataloğunuzu daha etkili hale getirmek gerekir.

Katalog kapak tasarımı, görüldüğü üzere satışlarınızı dahi etkileyebilecek öneme sahiptir. Katalog kapağı tasarımı yapılırken belirttiğimiz konulara dikkat edildiğinde daha etkili bir sonuç elde edilmektedir. Katalog kapak tasarımları alternatifli yapılarak hangisinin daha çok ilgi çektiği konusunda araştırma yapılabilir. En çok beğenilen katalog kapağı tasarımları arasından en uygunu seçilebilir.

Katalog kapak tasarım konusunun satışlarınızda kayıp nedeni olmasına izin vermeyin. Dinamik bir kapağın tasarımı birkaç basit ipucu izlediğinizde kolaydır, bu nedenle buna zaman ayırın ve mükemmel olması için uğraşın. Satışlar gelmeye başladığında bunun için fazladan bir gün ayırdığınıza sevineceksiniz.

Katalog tasarımında dikkat edilmesi gerekenler tabii ki kapakla sınırlı değil. İyi bir katalog tasarımı için Ajansburada her türlü detayı sizin adınıza düşünür ve hayata geçirir. Etkili bir katalog tasarımı için lütfen bizimle temasa geçiniz.

Ajansburada, Antalya katalog tasarımı konusunda 14 yıla varan tecrübesiyle uzmanlaşmıştır. Antalya katalog, Antalya katalog baskı, Antalya katalog tasarım ve Antalya katalog matbaa konularında sizlere profesyonel çözümler üretiyoruz.