Profesyonel bir ürün kataloğu için Müşteri – Ajansburada işbirliği

Bu katalog fuara kadar nasıl yetişecek?

Profesyonel bir ürün kataloğu için Müşteri – Ajansburada işbirliği

Firmanızın profesyonel bir katalog çalısmasına ihtiyacı var. Varsayalım ki söz konusu katalog bir ürün kataloğu ve içinde piyasaya yeni süreceğiniz ve fuarda tanıtımını yapacağınız ürünler var. Ancak zamanınız oldukça kısıtlı ve kataloglarınızın katılacağınız fuara yetişmesi gerekiyor.

Böyle bir durumda zamanınızı çok iyi değerlendirmeniz ve Ajansburada ile mükemmel bir uyum içinde çalışarak istediğiniz sonucu almanız gerekiyor. Öyleyse katalog tasarımına başlamadan önce yapılacaklar listesini ve görev paylaşımını belirleyelim:

Ürün Adları, Ürün Sınıfları ve Ürün Detay Bilgileri

Katalogda yer alacak ürünlerin belirlenerek bir listesinin yapılması gerekir. Elektronik ortamdaki bir dosya (Excel, Word vs.) veya basılı bir ürün listesi bu işi görecektir. Ürünlerin sınıflandırılması gerekebilir. Müşterinin yapacağı bu sınıflandırma, tasarıma da yön verecektir. Ürünlerin sıralanması gerekir. Gerek ürün sınıfı gerekse sayfa düzeni bakımından her ürünün sırasının müşteri tarafından belirlenmesi daha uygun olacaktır. Ürün detay bilgilerinin tespit edilmesi ve toplanması gerekir. Örneğin ağırlık, hacim bilgileri, açıklayıcı metin, fiyat, kullanım yeri vs. Her bir ürün için farklı detaylar verilmek istenebilir. Bazı ürünlerin sunumlarının farklı olması istenebilir. Tüm bunlar Müşteri tarafından veya Müşteri – Ajansburada işbirliği ile yapılabilir.

Ürün Fotoğrafları

Ürün fotoğraflarının temini müşteri tarafından yapılır. Mevcut fotoğrafların tamamı veya bir kısmı baskı kalitesinde değilse, söz konusu ürünlerin profesyonel fotoğrafları stüdyo ortamında Ajansburada tarafından çekilebilir. Mevcut bir fotoğraf yok ise söz konusu ürünlerin profesyonel fotoğrafları stüdyo ortamında yine Ajansburada tarafından çekilebilir.

Firma Logosu

Firma vektörel logosu müşteri tarafından temin edilir. Mevcut logonun profesyonelce hazırlanmadığı düşünülüyor ve yeni bir logo çalışması üzerinde duruluyorsa, Ajansburada profesyonel logo tasarım hizmeti verebilecektir. Logo değişikliği düşünülmüyor, ancak mevcut logo vektörel formatta temin edilemiyorsa, Ajansburada bu logoyu çizerek tekrar oluşturacaktır.

Firma Tanıtım Yazısı

Katalogda yer alacak firma tanıtım yazısının temini müşteri tarafından yapılır. Mevcut bir metin var ancak düzeltmesinin yapılması gerekiyorsa söz konusu düzeltme Ajansburada‘nın metin yazarı tarafından yapılır. Mevcut veya tatmin edici bir metin yok ise, Ajansburada‘nın metin yazarı bir tanıtım yazısı yazar.

Diğer Tanıtıcı Yazılar

Ürünlerin kullanım alanları ve faydaları ile ilgili yazılar, müşteri görüşleri gibi pazarlamada kullanılabilecek yazılar müşteri tarafından temin edilmelidir. Mevcut metinlerin düzeltmelerinin yapılması gerekiyorsa söz konusu düzeltme Ajansburada‘nın metin yazarı tarafından yapılır.

Katalog Yazıları

Katalog için kullanılacak yazılar mevcut değil ve yazılması gerekiyor ise söz konusu yazılar Ajansburada‘nın metin yazarı tarafından yazılır. Katalogda kullanılması istenen yazıların düzeltmelerinin yapılması gerekiyorsa söz konusu düzeltme Ajansburada‘nın metin yazarı tarafından yapılır. Çeviri gerekiyorsa çeviriler Ajansburada tarafından profesyonel bir çeviri bürosuna yaptırılır.

Diğer Yazılı İçerik

Temin edilen tüm yazılı içeriğin düzeltmeleri Ajansburada‘nın metin yazarı tarafından yapılır. Çeviri gerekiyorsa çeviriler Ajansburada tarafından profesyonel bir çeviri bürosuna yaptırılır.

Diğer Görsel İçerik

Ürün görselleri dışında başka görsellere ihtiyaç olacaksa ve fotoğraflanabiliyor ise Ajansburada profesyonel çekim yapacaktır. Fotoğraflanamıyor ise hazır stok görsel seçimi Müşteri-Ajansburada işbirliği ile yapılabilir. Bunun dışında illüstrasyon gibi farklı ihtiyaçlar da doğabilir. Bu konulara Ajansburada çözümler sunar.

Özetlemek gerekirse; katalog tasarımına başlanmadan önce müşteri şunları temin edebilmelidir:

  • Firmanın vektörel logosu
  • Firmanın tanıtım yazısı
  • Ürün isimleri ve detay bilgileri
  • Ürün görselleri
  • Ürün sınıfları ve sıralaması
  • Katalog yazıları
  • Katalogda yer alacak veya faydalı olabilecek her türlü yazı ve görsel

Bu noktada Ajansburada katalog içeriğini belirli bir ölçüde veya tamamen temin etmiş olduğundan tasarıma odaklanabilecek ve katalog tasarımını en hızlı şekilde yapabilecektir.

Siz de kataloğunuzun en kısa sürede en profesyonel şekilde yapılmasını isterseniz lütfen bizimle temasa geçiniz.

Ajansburada, Antalya katalog tasarımı konusunda 14 yıla varan tecrübesiyle uzmanlaşmıştır. Antalya katalog, Antalya katalog baskı, Antalya katalog tasarım ve Antalya katalog matbaa konularında sizlere profesyonel çözümler üretiyoruz.

Bu gönderiyi paylaş