Mobil uyumlu web sitesi özetle her türlü cihazda görüntülenebilen sitelere verilen ad. Günümüzde, bir web sitesini görüntülemek için eskiye oranla çok daha fazla donanım seçenek ve olanaklarına sahibiz. Bu yazımızda mobil uyumlu web sitesi hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Artık akıllı telefonlarımız, iPhone’larımız, iPad’lerimiz, tablet bilgisayarlarımız ve bunlar gibi bir çok çeşit ve ebatta, farklı, elde taşınabilen cihazlarımız var.

‘Mobil’ olarak nitelendirdiğimiz bu cihazlar tipik olarak ele sığabilen büyüklükte, dokunmatik ekranı ve kimi zaman minyatür bir klavyesi olan, hafif, mini birer bilgisayardırlar.

Üzerinde bulunan çeşitli donanımlar sayesinde, bilgisayar ağlarına, internete bağlanabilir, video ve ses dosyaları yürütebilir; küçük boyutlarına rağmen, üzerindeki işletim sistemi ve uygulamalar ile neredeyse bir bilgisayarın yapabildiği herşeyi yapabilme yeteneğine sahiptirler.

Günlük hayatımızda kullandığımız akıllı telefonları, dijital asistan cihazlarını mobil cihazlara örnek olarak verebiliriz.

Mobil Cihazlar ve Web Siteleri

Site ziyaretçileriniz, ister masaüstü bilgisayarlarıyla, ister tablet bilgisayarlarıyla, isterlerse de diğer akıllı cihazlarıyla sunduğunuz ürünlere, hizmetlere, yazılara, kısacası tüm site içeriğinize, kullandıkları cihazların imkan ve kabiliyetlerine uygun bir şekilde erişim sağlıyorlar.

Söz konusu geniş yelpazeyi gözönünde tutarak yapılmış bir web siteniz varsa, yani web siteniz mobil uyumlu ise, önemli ölçekteki bir ziyaretçi trafiğini kaybetmemiş ve ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılamış oluyorsunuz.

Web siteleri yakın bir zamana kadar kullanıcıların önemli bir bölümünün tutarlı bir deneyim yaşamaları beklentisiyle, 960 piksel gibi sabit bir genişlikte yapıldılar. Bu sabit genişlik dizüstü bilgisayarlar için yeterli genişlikte değildi, daha büyük monitörlerde ise sitenin her iki yanında çok geniş bir boş alan kalmasına sebep oluyordu.

Bunun günün birinde değişeceği kesindi; ekran genişliğine göre kendini ‘ayarlayabilen’ web sitelerinin ivme kazanacağı günler yakındı. Nitekim Apple’ın iPhone cihazıyla işler değişti ve artık bir cep telefonuyla gerçek bir web gezintisi deneyiminin önü açıldı.

Bununla birlikte web geliştiriciler artık tasarladıkları sitelerin cep telefonlarında nasıl görüntüleneceği üzerine düşünmeye ve çözümler üretmeye başladılar.

Farklı Ekran Boyutlarına Responsive Web Tasarım Çözümü

Günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte web sitenizin ne büyüklükte, nasıl bir ekranda görüntüleneceğini tahmin etmek artık pek olası değil.

Ziyaretçileriniz web sitenizdeki içeriğe TV, PC, tablet veya akıllı telefondan, hatta akıllı saat ve e-okuyucu gibi pek de bilemediğimiz cihazlardan ulaşıyor olabilir.

Eskiden sitelerin alt bölümüne yazılan “Bu site en iyi Internet Explorer’da, 800×600 çözünürlükte görüntülenir” ifadelerinin günümüzde hiç bir anlamı kalmadı. Aksine web siteniz artık her türlü ekran boyut ve çözünürlüğünde iyi bir şekilde görünmeli, görünebilmeli.

Kullanılan cihazların çeşitliliği sürekli artıyor ve bu trend biz web geliştiricileri “Mümkün olan her cihazda kullanıcılara aynı kullanıcı deneyimini nasıl yaşatabiliriz?” sorusuyla karşı karşıya bırakıyor. Burada söz konusu olan web sitesinin mobil cihazda açılabilmesi değil. O küçük cihazlar, siteleri zaten görüntüleyebiliyorlar.

Önemli olan büyük ekranlı bilgisayarlarda sunduğunuz kullanım kolaylığını o küçük cihazlarda da sunabilmenizdir; diğer bir deyişle kullanıcının

  • Yazıları rahatlıkla okuyabilmesi
  • Ana menüye kolayca erişebilmesi
  • Yatayda kaydırma yapmadan her türlü içeriğe ulaşabilmesi
  • Resimleri tam olarak görebilmesi (diğer bir deyişle resimlerin ekranın genişliğine uygun olarak ölçeklenebilmesi) gerekiyor.

Çoğu ekranın dokunmatik olması nedeniyle bağlantıların ve butonların yeteri derecede büyük ve yanlışlıkla dokunmayı engellemek amacıyla birbirinden nispeten uzak olması gibi konular mobil uyumluluk denince ilk akla gelen konulardandır.

İşte tüm bu bahsettiğim ihtiyaçları karşılamak üzere Responsive Web Design (RWD), yani duyarlı, esnek, uyumlu web tasarım tekniği geliştirildi. Ethan Marcotte’un Mayıs 2010 tarihli A List Apart makalesinde ilk defa dile getirilen bu teknik giderek daha çok web geliştirici tarafından benimsendi ve destek aldı.

Modern web tasarımında önemli bir yer edinen bu teknik sayesinde siteniz her ortamda, her cihazda iyi bir görünüme ve hissedilebilirliğe sahip oluyor. HTML5 ve CSS3 ile yapılmış bir web sitesi, her tür cihaz ve ekranda çalışabiliyor. Çok basit bir örneği aşağıda görebilirsiniz:

Mobil uyumlu site örneği

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Mobil uyumlu web sitesi yapmak için bir çok faktör gözetilmelidir. Mobil uyumlu web sitesi tasarımı yaparken web sitenizin her türlü ekran boyutlarında ve çözünürlükte işlevselliğini ve görselliğini yitirmeden görüntülenebilmesi ve kullanılabilmesini sağlamak gerekiyor. Dolayısıyla sitenin tasarımı ve kodlanması, tüm bu farklı çeşit ve boyuttaki ekranlar gözönüne alınarak yapılıyor.

Örneğin tasarıma en küçük ekranlar (genellikle akıllı telefonlar) gözetilerek yola çıkılıyor ve ekran genişliği arttıkça sitenin nasıl tepki verececeği hesaplanarak tasarıma o şekilde yön veriliyor. Benzer bir şekilde teknik tarafta, yani kodlama kısmında herşey ekran genişliğine göre büyüyebilen ve küçülebilen nesneler olarak düşünülüyor ve o şekilde hayata geçiriliyor. İşte tüm bu tekniklere Responsive Web Design adı veriliyor.

Bir web sitesini mobil uyumlu yapmak için en etkili yöntemlerden biri olan Responsive Web Design’a alternatif olarak m.dot site olarak adlandırabileceğimiz bir teknik daha var ki o da mobil kullanıcıları m.alanadi.com şeklinde ayrı bir adrese (URL’e) yönlendirmek ve burada mobil kullanıcılar için ikinci bir site inşa etmek oluyor.

Bu durumda örnek olarak m.ajansburada.com diye ikinci bir site olduğunu düşünürsek, bu sitenin tamamen mobil kullanıcıların ihtiyaçları gözetilerek yapılacağını kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.

Bu teknik, özel durumlar dışında pek tercih edilmiyor; ancak işverenin böyle bir çözüm için bütçe ayırması durumunda geliştiriciler için ikinci bir proje ve güncel tutulması gereken ikinci bir web sitesi olarak hayata geçirilebiliniyor.

Bir de mobil uygulama denilen ve akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda çalışan bilgisayar programları var ki, onların mobil web sitesi veya mobil uyumlu web siteleriyle bir ilişkisi yok.

Bu cihazlar zaten fabrika çıkışında belirli mobil uygulamalarla birlikte geliyorlar ve bunların tamamı, üzerinde çalıştıkları cihazın tüm donanım ve etkileşim özellikleri gözetilerek tasarlanmış oluyor.

Çoğu başarılı web sitesinin ya da web projesinin çoğu zaman birer mobil uygulaması da oluyor ve hatta bunların hem Android hem de IOS için farklı versiyonları olabiliyor. Görüldüğü üzere dünya mobil iletişime geçtiğinden beri hemen herşey mobil kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak üzere tasarlanıyor ve üretiliyor.

Responsive Web Design (RWD) Tekniğiyle Yapılmış Mobil Uyumlu Web Sitesinin Temel Özellikleri ve Faydaları

  • Siteniz arama sonuçları sayfasında daha üst sıralara gelir: Dünyanın en büyük arama motoru Google, yaptığı son güncellemeler ile mobil uyumluğa önem verdiğini belirtmiştir. Sitenin mobil uyumlu olmaması sıralamadaki yerini düşürecektir.
  • Ziyaretçi ve dolayısıyla müşteri kaybınız azalır: Sitenin mobil uyumlu olmadığını farkeden kullanıcı farklı bir siteye yönlenme eğilimindedir. Farklı cihazları gözetmiş olmakla önemli sayıda ziyaretçinizi kaybetmemiş olursunuz.
  • Ziyaretçilerinize zaman kazandırır: Çünkü içeriğe erişmek için büyütmek, kaydırmak gibi gereksiz işlemler yapmak zorunda kalmazlar.
  • Navigasyonu kolaydır: Menülere ayrılan alan azdır, çünkü yerine dokunmatik yolla açılan bir menü gelecektir.

Ajansburada ve Mobil Uyumlu Siteler

Ajansburada olarak farklı cihazlarda kullanım kolaylığı sağlayan, Responsive Web Design tekniğiyle yapılmış siteler yapıyoruz.

Akıllı telefonların yaygınlığının artması ile (ki pazarın %60’ını kapsıyor) mobil web çağı dediğimiz çağa girdik. Google, akıllı telefon kullanıcıları için mobil site kullanım ve erişiminin ne kadar önemli olduğunu sürekli olarak vurguluyor.

Biz de bu trendleri gözönüne alarak projelerimizi “Önce Mobil” felsefesiyle hayata geçiriyoruz. Mobil dostu web sitesi istiyorsanız, responsive web design seçeneğimiz en iyi seçenek olarak görünüyor. SEO uyumlu web sitesi ve Google mobil uyumlu siteler için lütfen bilgi alınız.

Mobil uyumlu siteler ve Responsive Web Design ve genel olarak web tasarım hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız info@ajansburada.com‘a mail atabilirsiniz.