Web siteniz için almanız gereken önemli kararlardan bir tanesi de alan adı seçimi olacaktır. Bazı fikirleriniz olabilir, ancak alan adı kaydınızı yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz? Webde en çok hangisi ses getirir? Hangilerinden kaçınmalısınız?

İnternetin artık ‘her şey’ demek olduğu günümüz bilim ve teknoloji çağında kişisel, kurumsal ve ticari anlamda birçok alan adı satın alınıyor.

Yeni işyeri açan, yeni projeler üreten bir kişi için en önemli şey bir “marka” yaratmak. Bu marka algısını oluşturmanın da ilk adımlarından biri günümüzde alan adı, yani İngilizce adıyla domain name tescil ettirmekten geçiyor.

Peki alan adı neden gereklidir, alan adı alırken nelere dikkat etmek gerekir, alan adı ile marka nasıl yaratılır, doğru alan adı seçimi nasıl yapılmalıdır? Tüm bu soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Alan Adı (domain name) Nedir?

Web sitenizin internette var olmasını sağlayan ad, yani alan adı, internette sizi bulmak isteyenlerin kullanacağı ulaşım adresidir. İnternette sizin kimliğiniz durumunda olacak alan adı, web sitenizin adı ve adresidir. Örneğin bizim web sitemizin alan adı ajansburada.com‘dur. İnternet kullanıcıları bu alan adlarını internet tarayıcılarına yazar ve sitenize kolaylıkla erişim sağlayabilirler.

Alan Adları Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hızla değişen ve gelişen günümüz bilim ve teknoloji çağında doğru seçilmiş bir alan adı temin etmek, bir marka yaratmak için olmazsa olmazların başında geliyor demek yanlış olmaz. İnternetteki kimliğinizi temsil eden alan adları ne amaçla alınırsa alınsın, eğer doğru seçilmezler ise hedeflenen amaçlara ulaşılamayacaktır.

Web Sitenizin İçeriğiyle Uyumlu Olmalı

Alan adının web sitenizle uyum içinde olması, arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları açısından oldukça önemlidir. Çünkü bir arama motoru sizin web sitenizi tararken, alan adı ile site içeriği arasında bağ kurar. Örneğin yemek tarifi ile ilgili bir alan adı alıp buna kişisel blog kuramazsınız, hem insanların nezdinde hem de arama motoru nezdinde böylesi bir durum hiçbir şey ifade etmeyecektir. Yemek tarifi yapılacak bir web sitesinin alan adında yemek ve tarif kelimelerinin geçmesinde fayda vardır. Buna İngilizce’de keyword domain adı verilir, yani içinde hedef sözcüğünüzü barındıran alan adı.

Kısa ve Akılda Kalıcı Olmalı

Web sitenizin içeriği ile uyumlu olan alan adınız, olabildiğince kısa, anlaşılır ve akılda kalıcı olmalıdır. Gereksiz uzunlukta ve hafızalarda yer etmesi zor olan alan adları sizin için yanlış bir tercih olacaktır. Alan adı ne kadar uzun ve yazılması zor olursa kullanıcıların bu alan adını hatırlaması ve doğru şekilde yazması zorlaşır. Bu yüzden alan adı olabildiğince sade, akılda kalıcı, anlaşılır ve kolay yazılabilir olmalıdır.

'.com' Uzantısını Tercih Edin

Hem internet kullanıcıları hem de arama motorları .com uzantısına sahip sitelere diğer uzantılara sahip sitelere kıyasla daha fazla güvenir. Web sitelerini ziyaret eden internet kullanıcılarında güven duygusu yaratamayan web siteleri başarıya ulaşamayacaktır. Bu yüzden önceliğiniz her zaman .com uzantısından yana olsun. Her durumda olduğu gibi bu durumda da istisnalar olabilir. Örneğin eğitim kurumlarında “.edu”, kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlarda “.org” uzantısı kullanılması daha doğru olacaktır. Yine de bir şirket sitesi, e-ticaret sitesi veya blog vb. oluşturacaksanız tercihiniz her zaman .com uzantısı olsun. İkinci planda .net’i de düşünebilirsiniz.

Tire İşareti (-) Kullanmayın

Alan adınızda bulunan sözcükleri ayırmak için tire işareti kullanmayın, mümkün olabildiğince sade isimler kullanın. Birçok tire işareti ile ayrılmış URL, hem oldukça amatör ve işe yaramaz gözükecek, hem de spam adresleriyle ilişkilendirilecektir. En başta bahsettiğimiz “akılda kalıcı” olma prensibi de tire bulunan bir web site adresine işlemeyecektir. İnternet kullanıcıları sizin alan adınızı hatırlasa bile çoğunlukla sözcük aralarındaki tire işaretlerini gözden kaçıracaktır. Eğer tasarladığınız alan adı daha önceden alınmışsa ve bu yüzden tire kullanarak bu sorunu çözmek istiyorsanız bir kez daha düşünün. Başka alan adı tasarımlarına vakit kaybetmeden yönelebilirsiniz.

Özetle kısa ve akılda kalıcı, web sitenizin içeriğini en iyi şekilde yansıtabilecek, mümkün olduğunca yalın, özgün, tercihen .com uzantılı, tirelerle bölünmemiş bir alan adı tasarımı ile sizler de hafızalara kazınan bir marka yaratmanın ilk adımını atabilirsiniz.

Yazan: Berçem Belikara / © Ajansburada