Marka ve Logo Tescil Hizmeti (Patent)

Marka tescilinin sağladığı avantajlar nelerdir?

Türkiye'de tescil ettirdiğiniz markanızın tüm kullanım hakkı sadece ve sadece size aittir. Başka hiçbir firma aynı mal veya hizmetlerde tescil edilmiş markanızı veya bir benzerini kullanamaz. Tescilli markanın sahibi, markasının taklit edildiğini tespit ettirdiği takdirde taklit malları toplatabilir. Hukuk ve ceza mahkemelerine yapacağı başvurular ile uğramış olduğu maddi ve manevi zararın karşılanması için tazminat davası açabilir.

Yıllardır kullanarak saygın bir isim haline getirdiğiniz markanız, tescilli değilse marka üzerinde hiçbir hak iddia edemezsiniz. Markanız tescilli değilse Türkiye'de veya dünyanın herhangi bir yerinde kurulmuş veya kurulacak bir işletme veya şirket markanızı kendi adına tescil ettirebilir. Bu durumda markanızı bir daha kullanmayacağınızı biliyor musunuz.?

Türkiye'de ve dünyada ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren binlerce, milyonlarca firma ve şirket bulunmaktadır. Bunca şirketin ve firmanın mutlaka kendisine özgü bir ismi yani markası vardır. Bu markanın korunması ancak o markanın firma sahibi adına ilgili ülkenin Patent Enstitüsünde tescil edilmesi ile koruma altına alınmaktadır. Tescil edilmeyen marka üzerinde kullanıcının tasarruf yetkisi sınırsız değildir. Yani korumasızdır ve başka firmalar ve ürünler üzerinde kullanımı engellenemez. Bir firmanın markasını Ticaret odasında, Sanayi Odasında, Vergi Dairesinde veya başka herhagi bir kuruma tescilli olması o markanın tescil edildiği anlamına gelmez ve firma isminin bir başka firma tarafından marka olarak kullanımını engellemez. Firmanızı temsil eden isim ve işaretlerin koruma altına alınması, yani 3. Şahıslar tarafından kullanılmasının engellenmesi ancak söz konusu işaretlerin adınıza tescil edilmesiyle mümkündür. Bir markanın Türkiyede tescil edilmesi T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜNE müracaat ederek marka tescil belgesinin alınması ile mümkün olmaktadır.

Marka tescilinin sağladığı bir başka fayda da, size ait bir markayı başkalarının kendi adlarına tescil ettirmeleri sonucu sizin kendi markanızı kullanamaz hale gelmeniz gibi çok önemli bir riski ortadan kaldırmasıdır.

Ajansburada olarak markanızı silbaştan oluşturuyor, gerekli patent başvurunuzu gerçekleştiriyor ve tescil ettiriyor, ayrıca şirketinizin ve/veya markanızın (internette kullanacağınız) alan adını tescil ettirmek suretiyle komple bir çözüm sunuyoruz.