Amblem, Logo ve Logotype Tasarımı

Logo tasarımı sadece şıklıkla ilgili değildir; logonun şirketinizin ticari hayatında önemli bir işlevi de vardır. Markanızı temsil eder, pazarda şirketinizin reklamını yapar, şirketinize özel bir kimlik oluşturur ve tüketici nezdinde şirketinize güven kazandırır.

Logolar ve markalar yeni müşterilerle ilişki kurmak açısından çok önemlidir. İyi bir logo ile şirketiniz hakkında olumlu bir izlenim oluşturabilir ve bu yönde bir devamlılık sağlayabilirsiniz.

Amblem Nedir?

Amblem bir fikri veya bir kurumu temsil eden görsel simgedir.

Logo Nedir?
Logo denilen şey ideogram (herhangi bir fikri temsil edebilen herhangi bir şekil), sembol, amblem, ikon veya işaret gibi bir grafik öğedir. 20. yy'ın sonlarından itibaren Türkçe'de görülen İngilizceleşme eğilimiyle, "logo" sözcüğü amblem yerine sıklıkla kullanılır olmuştur.

Logotype Nedir?
Logo içinde kullanılan stilize edilmiş harflerdir. Logo ile birlikte bir şirketin ticari markasını oluşturur.

Not: Yukarıdaki logolar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.

Logo Tasarımı Neden Önemlidir?
Logo tasarımı sadece şıklıkla ilgili değildir; logonuzun şirketinizin ticari hayatında önemli bir işlevi de vardır. Markanızı temsil eder, pazarda şirketinizin reklamını yapar, şirketinize özel bir kimlik oluşturur ve tüketici nezdinde şirketinize güven kazandırır. İyi bir logo ile şirketiniz hakkında iyi bir izlenim oluşturabilir ve devamlılığını sağlayabilirsiniz. Logo ayrıca şirket hakkındaki ilk izlenimi vermesi açısından da önemlidir.

Büyük işletmelerin logo tasarımı için önemli zaman, emek ve para ayırdıklarını hepimiz bilmekteyiz. Gözalıcı ve iyi düşünülmüş bir logo, tasarımın hemen ardından şirketin her türlü basılı evrağında yerini alacağı gibi web sitesinde de kendini gösterecektir. Bir başka deyişle logo artık şirketin her türlü pazarlama aktivitesinde en ön planda olacaktır. Tüketiciler logoyu şirket ve şirketin felsefesi ile eşleştirecek, bir anlamda şirketle eşdeğer tutacaklardır.

Siz de şirketinizi yeni kurmuş veya yakın bir zamanda kurmayı planlıyor olabilirsiniz. Kurumsal kimlik oluşturma ve dolayısıyla amblem/logo/logotype tasarımı konusunda Ajansburada'nın uzmanlığından faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfen bizden randevu talep ediniz. Sizlerle deneyimlerimizi paylaşmaktan ve yepyeni bir kurumsal kimlik ortaya çıkarmaktan mutluluk duyacağız.